Levanduľa lekárska​

My project-1 (83)

 

(Lavandula officinalis)

Levanduľa patrí k najobľúbenejším bylinám, práve pre svoju charakteristickú vôňu, širokú škálu účinkov a nenáročnosť. 

Od stredoveku sa využíva v kúpeľníctve, ale aj na umývanie, masáže či upokojovanie pokožky. Levanduľa má veľmi široké uplatnenie najmä v kozmetike ako súčasť parfumov a toaletných vôd, pridáva sa do krémov a mastí a využitie našla aj ako prísada do vlasových zábalov, šampónov, balzamov či vlasových vôd. Fialové levanduľové kvietky podporujú regeneráciu buniek a omladzujú pokožku. 

Skvelá pre mastné vlasy a proti lupinám

Pozitívne účinky levandule sa využívajú v starostlivosti o vlasy, pretože podporuje ich rast, lesk a pružnosť a veľmi účinne dokáže obmedziť alebo dokonca zastaviť vypadávanie vlasov (po pôrode, po narkóze, pri nedostatku vitamínov, počas prechodu). Vhodná je obzvlášť pre mastné vlasy, pretože reguluje mazotvorbu, a pre vlasy s lupinami. 

Pre upokojenie tela i duše

Vnútorne sa zápar z levandule využíva pri podráždenosti, nepokoji, migrénach, závratoch, búšení srdca, ale aj pri problémoch so zaspávaním. Známe sú jej pozitívne účinky na tráviaci trakt pri meteorizme a kolikách. Levanduľa ďalej stimuluje vyplavovanie žlče, ženám pomáha pri predmenštruačných syndrómoch a spoľahlivo odvodňuje. Olej z levandule sa uplatňuje pri dne, reumatizme, tlmení bolestí a zápaloch.

Levanduľu využijete aj v kuchyni, domácnosti a na záhrade. Jej prednosťou je odpudzovať hmyz (komáre a ovady). V skriniach chráni oblečenie pred moľami a v záhradách odpudzuje vošky a iných škodcov.

Ako vyzerá levanduľa

Je husto rozkonárená, v spodnej časti drevnatá a vo vrchnej pokrytá chĺpkami. Listy levandule sú neopadavé a od júna do augusta kvitne fialovomodrými kvetmi, ktoré zbierame spolu s celou nezdrevnatenou časťou.

 My project-1 (84)

 

Odpradávna obľúbená kozmetická prísada 

Pochádza zo Stredomoria, ale levanduľu poznali už starí Egypťania, ktorí ju používali pri výrobe kozmetiky, či pri balzamovaní mŕtvych. V Grécku patrila dokonca k posvätným bylinám.

Účinné látky

silice (najmä linaliacetát, borneol, isoborneol, geraniol, cineol), triesloviny (kyselina rozmarínová), antokyany, kumaríny, horčiny, živice.

 

 

Späť do obchodu