Lipa malolistá

My project-1 (81)

(Tilia cordata)

Komplex látok obsiahnutých v lipe pôsobí priaznivo na kvalitu vlasov a pokožky, preto sú obľúbenou prísadou v krémoch či v ústnej a vlasovej kozmetike.

 Výťažky z lipy malolistej dodávajú vlasom vitalitu, zvyšujú ich pružnosť a lesk. Po lipovom kúpeli získavajú krásnu medovú vôňu. Lipa sa osvedčila aj v pleťovej kozmetike a pri výrobe ústnych vôd. 

Pre vyrovnanú myseľ

Výťažky z lipy majú skvelé účinky aj ak sa užívajú vnútorne. Účinné látky v lipe posilňujú nervovú sústavu a uľavujú pri stavoch psychickej nerovnováhy.

Na chrípku i na trávenie

Čaj z lipového kvetu je skvelým pomocníkom pri liečbe nachladnutia a chrípky, znižuje horúčkové stavy a pomáha pri žalúdočných ťažkostiach. V tradičnej medicíne sa lipové kvety s obľubou používajú pre svoje výborné močopudné a protikŕčové účinky, či na podporu trávenia.

Ako vyzerá lipa

Lipa je odpradávna živým symbolom Slovanov. Je to nádherný mohutný dlhoveký strom, ktorý sa dožíva aj vyše 700 rokov a dosahuje výšku až 30 metrov. Má srdcovité listy s dlhými stopkami, na lícnej strane čepele tmavozelené a na rube modrozelené a matné a žltozelené príjemne voňajúce kvietky. z

My project-1 (82)

Kedy zbierame kvety lipy

Lipa je pôvodom z Európy, rastie od nížin až po horské oblasti, prirodzene vo vlhších pôdach. Jej kvety zbierame v čase čerstvého rozkvetu, v júni až júl. 

Účinné látky

Lipa je bohatá na éterické oleje, flavonoidy (rutín, kvercitrín, hyperozid, tilirozid), slizové látky, triesloviny a silice (geraniol, farnezol, eugenol). Z účinných látok stojí za zmienku napríklad farnezol, ktorý zabraňuje šíreniu baktérií.

Späť do obchodu