Nechtík lekársky

My project-1 (79)

(Calendula officinalis)

Nechtík lekársky patrí medzi najpoužívanejšie liečivé byliny. Môže sa pochváliť mnohými priaznivými vonkajšími aj vnútornými účinkami, ktoré sa vzájomne dopĺňajú.

 Nechtík obsahuje karotenoidy, ktoré podporujú proces obnovy tkaniva a sú účinné v boji proti suchosti a lámavosti vlasov. Nechtík má silné baktericídne a regeneračné účinky, podporuje hojenie raniek, zápalov kože a akné. Vie urýchliť hojenie a čistenie pokožky po úpale a fľakov po akné a ranách. Kvety nechtíka sa pridávajú do krémov, mastí, ale aj do mydiel, šampónov, olejov do kúpeľa.

Ako vyzerá nechtík

Nechtík je jednoročná liečivá, teplomilná bylinka, ktorá dorastá do výšky 30 až 60 cm. Má v hornej časti rozkonárenú stonku, spodné lopatkovité a vrchné kopijovité listy s jemnými chĺpkami. Jeho kvety majú nádhernú oranžovožltú farbu, preto sa u nás pestuje ako okrasná rastlina. Nájdete ju však voľne rásť aj v okolí rumovísk a ciest. Z nechtíka využívame takmer celú rastlinku.

My project-1 (80)

Kedy zbierať nechtík

Najlepšie je zbierať nechtík počas neskorého suchého dopoludnia v júli a auguste. Nechtík sušíme v tieni a keďže je hygroskopický (prijíma vlhkosť z okolia), občas ho preventívne presušíme.

 

Účinné látky

Kvet nechtíku obsahuje mastné a éterické oleje, flavonoidy (ramnozylrutinozid, rutín, izoramnetín), karotenoidy, kyselinu kávovú a ferulovú, saponíny, silice a polysacharidy. 

Späť do obchodu