Žihľava dvojdomá

My project-1 (76)

(Urtica dioica)

Pŕhľava je veľmi účinná v starostlivosti o pokožku hlavy a vlasy. Jej extrakty z sa využívajú v prípravkoch proti vypadávaniu vlasov a lupinám a na zvyšovanie lesku vlasov, pre lepšiu pružnosť a silu. 

Táto životaschopná bylina rastie po celej Európe v náplavových lužných lesoch, v okolí vody a v blízkosti človeka. Práve pre svoju životaschopnosť sa často považuje za burinu, ale v skutočnosti je veľmi cennou rastlinkou pre vysoký obsah účinných látok. 

Skvelá na kožu aj zdravie vnútorných orgánov

Využíva sa na forme obkladov, ale aj pri masážach a kúpeľoch. Žihľavový čaj má priaznivé účinky na pečeň, žlčník, obličky. Podporuje metabolizmus a pomáha v boji proti diabetes. Má diutetický a detoxikačný účinok, podporuje liečbu reumy, kožných ochorení a astmy. Zmierňuje zápaly, zastavuje krvácanie, urýchľuje hojenie rán. Priaznivo ovplyvňuje činnosť pankreasu, vaječníkov.

Ako vyzerá žihľava

Žihľava je vysoká trváca bylina, so vzpriamenou stonkou a husto porastenými pŕhlivými chlpmi. Jej listy majú typický pílkovitý tvar, kvietky rastú v súkvetiach a sú zelenej farby. 

My project-1 (77)

Kedy zbierame žihľavu

Zbierame ju ideálne zrána kosením alebo trhaním lístkov, v čase od mája do októbra a sušíme šetrne v tenkých vrstvách a v tieni.

Účinné látky

Listy, vňať a koreň obsahujú nenasýtené mastné kyseliny, kyselinu kremičitú, minerálne soli (draslík a vápnik). Žihľava je bohatá na triesloviny, karotén, chlorofyl, slizovité látky, vitamíny B2, C, K.

Späť do obchodu