Echinacea purpurová

My project-1 (72)

(Echinacea purpurea)

Echinacea v kozmetických prípravkoch pôsobí upokojujúco a zvláčňujúco. Poskytuje úľavu pri podráždení pleti a pocite napätia. Uplatňuje sa aj v regeneračnej kozmetike, vďaka stimulačným účinkom na obnovu buniek.

Výťažky z Echinacey sú mimoriadne prospešné v kozmetike pre mastnú a aknóznu pokožku. Upravujú činnosť mazových žliaz, majú protizápalový účinok, zmierňujú akné a urýchľujú liečbu viacerých kožných chorôb. Echinacea taktiež zvyšuje hydratáciu pokožky a tým znižuje prehlbovanie vrások.

Na imunitu ako stvorená

Chránia bunky ľudského tela pred nebezpečnými vírusmi a baktériami, podporuje imunitu a pomáhajú pri tvorbe bielych krviniek. Pôvodní obyvatelia ju používali predovšetkým pri nachladnutiach, proti únave a bolesti zubov.

Na chrípku aj žalúdok

Výťažok z echinacey sa používa pri liečbe žalúdočných vredov, močového ústrojenstva, pri chrípke, viróze, či ako podporný prostriedok pri onkologickej liečbe (po dohode s lekárom).

Využitie v dermatológii

Vo forme mastí sa v dermatológii používa na zle sa hojace rany, preležaniny, pooperačné jazvy, omrzliny, psoriázu a ekzémy. Tlmí alergické prejavy.

Ako vyzerá echinacea

Echinacea dorastá do výšky okolo 1m. Jej spodné listy sú drsné, vajcovité až kopijovité so zúbkovitým okrajom, kým vrchné listy sú menšie a striedavo usporiadané. Jej kvety sú veľmi elegantné v tmavoružovej, bielej a purpurovej farbe.

My project-1 (73)

Kedy zbierame echinaceu

Echinacea pochádza zo Severnej Ameriky, kde ju považujú za tradičnú liečivú rastlinu. Zbierame ju celú (list, kvitnúce stonky, okvetné lístky aj koreň). Koreň vyberáme na jeseň, v 2-3roku vegetácie. Korene a listy sušíme.

Účinné látky

Vňať a korene obsahujú estery kávovej a vinnej kyseliny (kys. cichorovou, kaftarovou, echinakosid), silice, polyiny, aramidy, flavonoidy a polysacharidy. Tieto látky majú antibakteriálne, antimykotické, antivírusové, protizápalové a imunostimulačné účinky.

Upozornenie

Echinaceu by nemali užívať tehotné a dojčiace ženy, taktiež má viacero závažných interakcií s liečivami, preto je vhodné jej vnútorné užívanie konzultovať s lekárnikom.

Späť do obchodu