Egreš

egres header@2x

Egreš nazývali v starých herbároch „chlpaté“ alebo „zelené jahody“.

Egreš priam prekypuje vitamínmi, obsahuje množstvo cenných kyselín a širokú škálu minerálov. Obsahuje veľa pektínov, vitamín C, E, A, B1-B6, karotén, kremík, draslík, fosfor, horčík, vápnik, sodík, selén, meď, zinok, mangán a veľa železa. Obsahuje aj B9-kyselinu listovú, omega 6 a omega 3 kyseliny. Dôležitý je vysoký obsah kremíku, ktorý zaisťuje pevnosť tkanív a zbavuje telo ťažkých kovov.

Pomoc zvnútra

Egreše podporujú trávenie, stimulujú činnosť žlčníka, posilňujú cievy, srdce a väzivové tkanivá, pôsobia močopudne, čistia črevá. Konzumácia egrešov posilňuje imunitu aj zrak, zlepšuje rast nechtov a vlasov. Zo sušených lístkov sa pripravuje čaj, ktorý má protizápalové a upokojujúce účinky.

egress

Pomoc zvonku

Egreše podporujú rast vlasov a zdravie pokožky. Odvar z čerstvých listov a mladých konárikov sa používal na obklady a oplachovanie zle sa hojacich rán. Popučená dužina môže poslúžiť na jednoduchú pleťovú masku na rozjasnenie pleti.

Vitamín E zohráva veľkú úlohu v zdraví pokožky a vlasov, môže znížiť poškodenie slnkom a zároveň podporiť produkciu kolagénu, ktorý je pozoruhodným proteínom vo vlasoch. Pomáha zachovať integritu pokožky a znížiť riziko vrások, ktorému zamedzuje aj vitamín A. Ten chráni aj vlasové folikuly pred poškodením voľnými radikálmi.

Späť do obchodu