Praslička roľná

My project-1 (8)

(Equisetum arvense)

Už naše staré matere tvrdili, že ak si chceme uchovať dobré zdravie, musíme vypiť šálku prasličkového čaju denne. Hoci je praslička roľná, podobne ako pŕhľava, považovaná za burinu, má mnoho zdravotných benefitov. Je obľúbenou ingredienciou vlasových vôd a šampónov proti vypadávaniu vlasov. Obklady a kúpele z prasličky sú výborným podporným prostriedkom pri liečbe ťažko sa hojacich rán, bercových vredov a reumatických bolestí. Parný zábal z vňate zmierňuje bolesť a opuch nôh. Ako kloktadlo sa praslička osvedčila pri zápaloch hrdla alebo ústnej dutiny. Kyselina kremičitá obsiahnutá v prasličke zvyšuje pružnosť a pevnosť ciev. Odvar z vňate prasličky je vhodné piť pri bakteriálnych a zápalových ochoreniach. Pôsobí výrazne močopudne a hojivo, preto sa využíva pri liečbe vylučovacej sústavy, zápale močových ciest, obličkových a močových kameňoch.

Účinné látky:
Vňať obsahuje účinné látky ako flavonoidy a minerálne zložky s najväčším zastúpením kyseliny kremičitej a soli draslíka.

My project-1 (10)

Popis:

Praslička alebo aj „konský chvost“ je trváca bylina s rozkonáreným podzemkom, z ktorého včasne z jari vyrastajú hnedé článkované stonky s klasom výtrusníc navrchu. Po vypadnutí vytrúsov stonky odumierajú a v lete ich vystriedajú neplodné, duté, zelené, rozkonárené a veľmi vysoké stonky. Domovom prasličky je celá Európa, Ázia a Severná Amerika. Na farmaceutické účely sa používa predovšetkým vňať, ktorú zbierame od júna do septembra as sušíme v tieni pri teplote do 60°C.

Späť do obchodu